fbpx
Leczenie herbatą – czyli co nauka mówi o działaniu zielonej herbaty

Leczenie herbatą – czyli co nauka mówi o działaniu zielonej herbaty

Zielona herbata – leczenie

zielona herbata a leczenie, jakie korzyści dla zdrowia możemy czerpać pijąc ja regularnie? Leczenie zielona herbatą, najważniejsze informacje.

Lecznicze działanie zielonej herbaty zostało odkryte w Chinach prawie 3 tysiące lat przed naszą erą. Już wtedy stosowano ją jako remedium na bóle stawów, wzmocnienie odporności oraz w celu odtrucia organizmu i poprawienia przepływu krwi. Współczesne badania potwierdzają te teorie wykazując, że picie zielonej herbaty może chronić nas między innymi przed nowotworami, miażdżycą, otyłością i chorobami neurodegeneracyjnymi. Liście zielonej herbaty zawierają bowiem bardzo duże ilości katechin i polifenoli, które mają silne właściwości antyoksydacyjne. Zielona herbata – leczenie – dowiesz się więcej z artykułu.

Zielona herbata a wpływ na raka

Już same porównawcze badania epidemiologiczne wystarczą, aby wykazać, że w krajach wschodnich, gdzie od wieków spożywa się codziennie duże ilości zielonej herbaty współczynnik zachorowań na nowotwory jest znacznie niższy niż w krajach zachodnich. Zawarte w jej liściach katechiny hamują uszkadzanie DNA poprzez obronę komórek przed procesem karcynogenezy, czyli uszkodzenia materiału genetycznego poprzez oddziaływanie czynników rakotwórczych. Antyoksydanty ograniczają namnażanie się reaktywnych wolnych rodników. Takie prewencyjne działanie zielonej herbaty zaobserwowano w przypadku przeciwdziałania cytotoksyczności nitrozaminy powodującej raka płuc oraz fotokarcynogennego działania promieniowania słonecznego UV na skórę. Dotychczas potwierdzono działanie antynowotworowe zielonej herbaty w przypadku między innymi:

  • raka piersi,
  • raka prostaty,
  • raka przełyku,
  • raka trzustki,
  • raka okrężnicy,
  • raka żołądka.

Zielona herbata a odchudzanie

leczenie cukrzycy a zielona herbata, ljaki wpływ na leczenie nadciśnienia ma a zielona herbata?  leczenie otyłości a zielona herbata.

Pogląd twierdzący, że picie zielonej herbaty zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczonej i sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała potwierdzony jest badaniami na ochotnikach, którzy przez 12 tygodni spożywali ekstrakt z zielonej herbaty. W porównaniu do innej grupy kontrolnej po tym czasie ich masa i ilość tkanki tłuszczowej uległy znacznemu pomniejszeniu. Dokładne analizy wykazują, że zawarte w tym napoju katechiny hamują wzrost komórek tłuszczowych oraz ich proliferację, czyli rozrastanie się. Co więcej, zatrzymują także aktywność enzymów, które trawią tłuszcze, dzięki czemu są one słabiej wchłaniane. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku glukozy. W konsekwencji picie zielonej herbaty pomaga nie tylko utrzymać odpowiednią wagę, ale również wyregulować poziom cukru oraz cholesterolu.

Zielona herbata wpływ na detoks

Herbatę zieloną otrzymuje się poprzez działanie na liście gorącą parą wodną, co sprawia, że zachowuje ona prawie tyle samo substancji aktywnych co liście świeże, czyli 30-42% katechiny, 5-10% flawonoli, 15% węglowodanów oraz inne składniki, w tym również cenne mikroelementy. Najważniejsze z nich to polifenole a głównie katechiny, które wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że wykazują zdolność do hamowania powstawania wolnych rodników oraz ich wychwytywania, a także zwiększają aktywność enzymów o działaniu detoksykacyjnym. Picie zielonej herbaty zapobiega zatem lub opóźnia rozwój chorób, które związane są z zaburzeniem równowagi redoks, a także działa korzystnie na ogólne samopoczucie i zdrowie organizmu.

Zielona herbata a łuszczyca

Ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne zielona herbata jest wskazana osobom walczącym z problemem łuszczycy, zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i do picia. Poza oczyszczeniem organizmu z toksyn, zawarte w niej kataplazmy leczą również świąd i stan zapalny, a taniny i flawonoidy zachowują się, jak środki antyseptyczne, dzięki czemu łagodzą przebieg choroby i wspomagają regenerację naskórka. W kuracji zwalczającej łuszczycę korzystnie jest zatem zarówno pić napar z liści zielonej herbaty, jak i stosować kosmetyki z jej ekstraktem.

Zielona herbata a cukrzyca

leczenie łuszczycy a zielona herbata, co mówią badania?

Badania nad działaniem zielonej herbaty w kwestii metabolizmu glukozy wykazały, że znacząco poprawia ona jej tolerancję u zdrowych ochotników. Przeprowadzone testy polegały na podaniu wybranym osobom czystej gorącej wody oraz wody z dodatkiem herbaty. Po 30, 60 i 120 minutach sprawdzano u nich poziom glukozy we krwi. Wynik okazał się bardzo pozytywny, bowiem u 14 na 22 uczestników metabolizm glukozowy znacząco się zwiększył. Sugeruje to, że picie zielonej herbaty może mieć bardzo korzystny wpływ na profilaktykę cukrzycy.

Zielona herbata a ciąża

Zielona herbata spożywana w ciąży w niewielkich ilościach ze względu na zawartość kofeiny może z powodzeniem zastąpić ciężarnym znacznie mniej zdrową kawę. Co więcej, pomoże także uniknąć groźnej cukrzycy ciążowej, która ma bardzo negatywny wpływ na rozwijającego się w łonie matki małego człowieka. Nie należy jednak nadużywać naparu z tych liści, szczególnie w pierwszym cyklu, ponieważ może on wpłynąć na obniżenie przyswajalności kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu.

Zielona herbata wpływ na skórę

Zawarte w zielonej herbacie polifenole oraz inne dobroczynne składniki nie tylko oczyszczają skórę i całe ciało z toksyn oraz wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się wszystkich warstw skóry, utratę jej jędrności i elastyczności oraz powstawanie zmarszczek. Stosowane zewnętrznie działają także antyseptycznie, antybakteryjnie i regenerująco w przypadku takich dolegliwości, jak na przykład trądzik. Co więcej, zielona herbata bogata jest w witaminy A, C i E oraz potas, mangan, miedź i cynk, które mają bardzo korzystny wpływ na ogólny wygląd cery.

Zielona herbata to ogólnodostępne dobrodziejstwo natury, z którego możemy korzystać. Warto wesprzeć nią swoją walkę o piękną sylwetkę i ochronić swój organizm przed takimi chorobami, jak cukrzyca czy nowotwór. Można także sięgnąć po naturalne kosmetyki z wysoką zawartością ekstraktu z zielonej herbaty, przeznaczone do stosowania na skórę i włosy, które pomogą pozbyć się wielu dolegliwości, zahamować proces starzenia się naskórka oraz zapewnić cerze piękny i promienny wygląd.

POBIERZ ZA DARMO WYJĄTKOWE PRZEPISY!

Źródła:

www.researchgate.net/publication/260871985_Some_aspects_curative_effects_of_green_tea

www.healthline.com/health/pregnancy/green-tea-while-pregnant

www.kwadryga.pl/upload/Dokumenty/Artykuly_naukowe/Gf_1_08_46-50.pdf

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3077767/

kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/1058/1040

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29402411

www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_034-040.pdf

POBIERZ ZA DARMO

Dlaczego te muffiny mają zielony kolor? Sprawdź to teraz!

Ten JEDEN SKŁADNIK odmieni całkowicie Twoje desery! Jeśli chcesz zrobić furorę oryginalnym deserem, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Czy wiesz, że zielona herbata ma w swoim składzie silne składniki, które potrafią zlikwidować wolne rodniki?

Jeśli chcesz zlikwidować wolne rodniki PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO SZYBSZEGO STARZENIA SIĘ SKÓRY, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Dodaj komentarz

Close Menu
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com