fbpx
Zielona herbata czy kawa – który napój lepiej wpływa na zdrowie?

Zielona herbata czy kawa – który napój lepiej wpływa na zdrowie?

Zielona herbata i jej wyjątkowe właściwości są znane już od wieków. Mimo tego, ustępuje popularności doskonale znanej na całym świecie kawie, o której można usłyszeć wiele rozbieżnych opinii. Zielona herbata czy kawa– który z tych napojów ma korzystniejszy wpływ na nasz organizm?

Zielona herbata a kawa – właściwości kawy

Aby dowiedzieć się, czy lepsza jest zielona herbata czy kawa, przede wszystkim musimy przyjrzeć się właściwościom obu tych napojów. Zacznijmy od kawy. Z jednej strony ma ona ogromną liczbę zwolenników na całym świecie, z drugiej ma również wrogów, którzy przypominają o jej negatywnym wpływie na zdrowie. Ponadto, najnowsze badania stawiają jednak kawę w nieco lepszym świetle, udowadniając, że może się ona pochwalić wieloma korzystnymi właściwościami! Między innymi to zasługa wysokiej zawartości kofeiny, wartościowych antyoksydantów oraz poprawiającej samopoczucie serotoniny.

Picie kawy:

– poprawia pamięć i koncentrację,

– skutecznie pobudza,

– ma pozytywny wpływ na przemianę materii,

– poprawia nastrój.

Mimo wszystkich pozytywnych właściwości, warto pamiętać, że kawa może także wywoływać skutki uboczne, szczególnie jeśli jest wypijana w dużej ilości. Należą do nich: bezsenność, irytacja, przebarwienie zębów, kołatanie serca, podwyższone ciśnienie krwi, a nawet osteoporoza. Kawa jest więc napojem, z którego ilością nie należy przesadzać!

Zielona herbata a kawa – właściwości zielonej herbaty

Tego wyjątkowego napoju nie trzeba nikomu przedstawiać. Smak zielonej herbaty zna prawie każdy, a już z pewnością dobrze znany jest on osobom, które szczególnie dbają o swoje zdrowie.

Korzystne właściwości zielonej herbaty można by długo wymieniać:

– jest bogatym źródłem antyoksydantów,

– opóźnia procesy starzenia się organizmu,

– działa przeciwbakteryjnie,

– dzięki zawartości katechin, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej,

korzystnie wpływa na kondycję skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek,

– działa jak naturalny antydepresant,

– wspiera układ krążenia, zapobiegając tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów,

– wspiera wątrobę,

– poprawia pamięć,

– działa pobudzająco na umysł, dzięki czemu stanowi zdrowszą alternatywę dla kawy,

wykazuje działanie antynowotworowe.

To tylko niektóre z licznych właściwości zdrowotnych, jakie posiada zielona herbata. Jej korzystny wpływ na zdrowie jest zauważalny przy regularnym piciu kilku szklanek naparu dziennie. Natomiast nie można przesadzać z jej ilością, ponieważ wypijana w nadmiarze, może wywoływać negatywne skutki uboczne, np. anemię.

Herbata zielona występuje w wielu odmianach, różniących się od siebie walorami smakowymi, a czasem również wyglądem. Jednym z najbardziej popularnych obecnie rodzajów jest matcha, czyli po prostu sproszkowana zielona herbata. Jest uważana za najzdrowszą odmianę, wskazującą silne właściwości przeciwutleniające.

Zielona herbata czy kawa – co wybrać?

Kawa to napój, który budzi sporo kontrowersji. Chociaż wykazuje pewne właściwości zdrowotne, dużo mówi się także o negatywnych skutkach jej picia. Inaczej jest z zieloną herbatą. Jej korzystny wpływ na zdrowie nie ulega wątpliwościom! Jeśli wciąż zastanawiamy się, czy zdrowsza jest zielona herbata czy kawa, spójrzmy na Japończyków. Po pierwsze, znani są z uwielbienia do zielonej herbaty. Po drugie – są najbardziej długowiecznym narodem na całym świecie! To chyba najlepszy dowód na to, że napój ten rzeczywiście ma wyjątkowe właściwości zdrowotne.

POBIERZ ZA DARMO

Ten JEDEN SKŁADNIK odmieni całkowicie Twoje desery! Sprawdź to teraz!

Jeśli chcesz ZASKOCZYĆ ZNAJOMYCH NA PRZYJĘCIU albo jesteś POSZUKIWACZEM KULINARNYCH PRZYGÓD, którzy codziennie chce od życia więcej, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Czy wiesz, że zielona herbata ma w swoim składzie silne składniki, które SPOWALNIAJĄ PROCES STARZENIA SIĘ SKÓRY?

Jeśli chcesz zlikwidować wolne rodniki PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO SZYBSZEGO STARZENIA SIĘ SKÓRY, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Dodaj komentarz

Close Menu
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com