fbpx
Zielona herbata czy czarna herbata – którą wybrać?

Zielona herbata czy czarna herbata – którą wybrać?

Z herbatą mamy styczność od dzieciństwa. Jest towarzyszką spotkań z bliskimi i samotnych wieczorów z książką. Zielona herbata czy czarna herbata? Na pewno wielu z nas zastanawia się, czym właściwie zielona herbata różni się od czarnej? Która z nich jest lepsza dla naszego zdrowia? Podobieństwa czy różnice?

Podobieństwa czy różnice?

Wielu miłośników ciepłych napojów zastanawia się —zielona herbata czy czarna herbata? Obydwie mają swoich zwolenników i przeciwników, mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że pochodzą tak naprawdę… z tego samego krzewu herbacianego, Camellia Sinensis. Różnice pojawiają się dopiero na etapie produkcji i mają swoje źródło w procesie fermentacji. W przypadku zielonej herbaty jej liście zostają magazynowane i suszone tuż po zebraniu, dlatego jej smak jest tak zbliżony do naturalnego, jak to tylko możliwe. Suszenie czarnej herbaty poprzedzone jest fermentacją, która sprawia, że finalnie ma ona wyraźniejszy smak i mniej przejrzystą barwę niż zielona. W jakim stopniu wpływa to na ich wartości odżywcze?

Zielona herbata czy czarna herbata? Jak wpływają na nasze zdrowie?

Obydwa rodzaje herbaty wpływają pozytywnie na nasz organizm oraz samopoczucie. Picie naparu z czarnej herbaty przynosi nam takie korzyści jak:

– pobudzenie – krótko parzona czarna herbata może nas pobudzić, chociaż robi to w delikatniejszy sposób niż kawa,

– ukojenie nerwów — jeżeli będziemy parzyć liście czarnej herbaty przez około pięć minut, pomoże nam się zrelaksować,

– pozytywny wpływ na układ krwionośny,

– antyoksydacja.

Regularne picie zielonej herbaty również dostarcza naszemu organizmowi wielorakich korzyści, spośród których wymienić można między innymi:

– ułatwioną koncentrację i pamięć,

– oczyszczenie organizmu z toksyn,

– witaminy z grupy B, PP i K oraz minerały,

– elektrolity,

– właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne,

– wparcie dla układu pokarmowego,

– obniżenie ciśnienia krwi,

– przyspieszenie trawienia i pomoc w zachowaniu szczupłej sylwetki,

wykazuje działanie antynowotworowe,

opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Obydwie dobre, więc która lepsza?

Po porównaniu działania obydwu rodzajów herbat na nasz organizm nie sposób nie zauważyć, że zielona herbata wypada w tym pojedynku korzystniej dla zdrowia. Pod tym kątem więc odpowiedź na pytanie: zielona herbata czy czarna herbata wydaje się zdumiewająco łatwe. Zielona herbata pomaga nam się skupić, jednak zawarta w niej kofeina działa mniej agresywnie niż ta, którą znajdziemy w czarnej herbacie. Ponadto uwalnia się dłużej, przez co proces jej działania jest bardziej zrównoważony i nie ma on aż tylu negatywnych skutków ubocznych. Głównie z tych względów picie zielonej herbaty zaleca się osobom, które na co dzień pracują umysłowo.

Na korzyść zielonej herbaty działają także jej właściwości relaksujące, które wynikają z faktu, iż obniża ona ciśnienie krwi, w przeciwieństwie do czarnej herbaty, która je zawyża. Z tego powodu nawet osoby cierpiące na nadciśnienie mogą cieszyć się smakiem zielonej herbaty. Obecność witamin, minerałów i elektrolitów w liściach zielonej herbaty jest dużo wyższa niż ich zawartość w liściach czarnej. Również działanie antyoksydacyjne jest mocniejsze, mimo że sam napar dużo delikatniejszy. Często poleca się przecieranie zmęczonych oczu wacikiem nasączonym zieloną herbatą po to, aby zmniejszyć obrzęk i zapewnić poczucie ulgi. Zielona herbata zawiera również więcej witaminy C niż czarna herbata. W procesie fermentacji zmniejsza się ilość witaminy C w czarnej herbacie.

Stare powiedzenie głosi, że o gustach się nie dyskutuje. Dlatego na pytanie czarna herbata czy zielona herbata każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Jeżeli jednak zależy Nam na naszym zdrowiu. Jeśli cenimy sobie delikatność i naturalny smak, bez wahania powinniśmy sięgnąć po napar z zielonej herbaty.

POBIERZ ZA DARMO

Dlaczego te muffiny mają zielony kolor? Sprawdź to teraz!

Ten JEDEN SKŁADNIK odmieni całkowicie Twoje desery! Jeśli chcesz zrobić furorę oryginalnym deserem, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Czy wiesz, że zielona herbata ma w swoim składzie silne składniki, które potrafią zlikwidować wolne rodniki?

Jeśli chcesz zlikwidować wolne rodniki PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO SZYBSZEGO STARZENIA SIĘ SKÓRY, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Dodaj komentarz

Close Menu
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com