fbpx
Łuszczyca a zielona herbata

Łuszczyca a zielona herbata

zdjecie liściastej zielonej herbaty w formie zaparzonej i suchej. Łuszczyca a zielona herbata, jaki ma na nia wpływ zielona herbata?

Łuszczyca (łac. psoriasis) jest rodzajem choroby autoimmunologicznej, na którą cierpi co pięćdziesiąta osoba. Dolegliwość objawia się przewlekłymi stanami zapalnymi skóry w formie łuszczących się wykwitów. Jest to efekt nadprodukcji komórek skóry. Nieestetycznie wyglądające zmiany dotykają przede wszystkim powierzchni łokci, kolan, lędźwi, pośladków, a także dłoni, stóp i głowy. Leczenie choroby zwykle sprowadza się do stosowania miejscowych preparatów zewnętrznych i leków doustnych. Jak się jednak okazuje nie mniej skuteczna, a i bezpieczniejsza dla organizmu, jest terapia z wykorzystaniem zielonej herbaty. Łuszczyca oraz jaki wpływ na leczenie ma zielona herbata, czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Naukowcy wciąż odkrywają nowe zalety wynikające z picia zielonej herbaty.

 

Łuszczyca a zielona herbata – badania potwierdzające skuteczność

Prozdrowotne działanie zielonej herbaty zostało docenione już w starożytnych Chinach. Wykorzystywana była ona do leczenia szerokiego spektrum dolegliwości, począwszy od bólu na depresji kończąc. W 2003 r. naukowcy z Medical College of Georgia zauważali, że zawarte w liściach zielonej herbaty polifeonole mają korzystny wpływ na odmładzanie skóry. Dalsze pogłębione badania prowadzone na szczurach pozwoliły wysnuć kolejny ważny wniosek. Substancje te zapobiegają również wypadaniu włosów. Te rewolucyjne odkrycia opublikowano w 2005 r. w magazynie „Journal of National Medical Association”.Przyniosły one przełom w dziedzinie naturalnych metod leczenia dolegliwości skórnych.

Jak się bowiem okazało, zielona herbata ma wpływ na spowolnienie tempa zaogniania się stanów zapalnych. Dzięki regulacji enzymu kaspazy14 poprzez pobudzenie aktywności genu PCNA. Spożywając napar ze starannie wyselekcjonowanych liści udział wspomnianego antygenu ogranicza się wyłącznie do jednej warstwy skóry, a nie wszystkich, jak ma to miejsce przy łuszczycy.

 

Łuszczyca a polifenole w dermatologii z zielonej herbaty

Prof. dr hab. n. med. Franciszek Seneczko w czasopiśmie ,,Dermatologia praktyczna’’ opublikował artykuł o polifenolach w dermatologii. Swoje badania odniósł do kilku chorób skórnych. Zielona herbata bogata jest w polifenole, które mogą korzystnie wpływać na stan pacjentów, cierpiących na łuszczycę. Łuszczyca jest niebezpieczną chorobą, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo- naczyniowego. Regularne spożywanie zielonej herbaty może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób, a także przeciwdziałać wystąpieniu choroby Alzheimera i raka.

Dodatkowo badania opublikowane w 2011 r w magazynie „Research Communications” potwierdziły dalsze prozdrowotne właściwości zielonej herbaty. Zawarty w zielonej herbacie antyoksydant EGCG ma wpływ na hamowanie tempa rozwoju stanów zapalanych. Jest to bardzo ważne w leczeniu łuszczycy.

 

Łuszczyca a zielona herbata – skuteczność w zwalczaniu łuszczycy

Liczne dotychczas przeprowadzone badania zdają się potwierdzać pozytywny wpływ zielonej herbaty na zwalczanie łuszczycy. Chociaż na chwilę obecną nie powstał na jej bazie skuteczny lek, to samo spożywanie naparu z zielonej herbaty, bądź miejscowe stosowanie roztartych liści daje zauważalne efekty w procesie leczenia choroby.

Napar z zielonej herbaty przygotowuje się poprzez zalanie 1 łyżeczki wysuszonych liści gorącą a nie wrzącą wodą. Optymalna temperatura wody powinna wynosić 80 stopni Celsjusza. Herbata jest gotowa do spożycia po ok. 4 minutach. Warto wiedzieć, że liście zielonej herbaty można parzyć wielokrotnie i nie tracą one swoich właściwości leczniczych.

 

Papkę do okładania stanów zapalnych przyrządza się analogicznie, jak napar. Po ostudzeniu herbaty liście należy rozetrzeć i położyć na zmianie skórnej na czas około 3 godzin. Po usunięciu papki miejsce dotknięte łuszczycą należy posmarować oliwką.

Łuszczyca, jako dolegliwość skórna zwykle jest leczona z wykorzystaniem medykamentów, maści a czasami fototerapii. Tymczasem, jak się okazuje, jest to choroba autoimmunologiczna ściśle powiązana ze sposobem odżywiania. To polifenole w głównej mierze przyczyniają się do złagodzenia stanów zapalnych. Są one zawarte w zielonej herbacie i jak pokazują liczne badania to właśnie napar z jej liści, spożywany regularnie zmniejsza ilość i poziom zaognienia skórnych wykwitów.

Istnieją związki pomiędzy łuszczycą a zieloną herbatą. Zawarte w napoju składniki odżywcze wspomagają proces leczenia. Nierzadko łagodzą objawy, a co najważniejsze chronią nasz organizm przed chorobami serca, krążenia, miażdżycą,  których występowanie u osób dotkniętych łuszczycą znacznie się zwiększa.

 

POBIERZ ZA DARMO

Dlaczego te muffiny mają zielony kolor? Sprawdź to teraz!

Ten JEDEN SKŁADNIK odmieni całkowicie Twoje desery! Jeśli chcesz zrobić furorę oryginalnym deserem, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Czy wiesz, że zielona herbata ma w swoim składzie silne składniki, które potrafią zlikwidować wolne rodniki?

Jeśli chcesz zlikwidować wolne rodniki PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO SZYBSZEGO STARZENIA SIĘ SKÓRY, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Dodaj komentarz

Close Menu
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com