fbpx
Kosmetyki naturalne – naturalne piękno Twojej skóry

Kosmetyki naturalne – naturalne piękno Twojej skóry

Coraz częściej sprawdzamy skład tego, co jemy. W dalszym ciągu niewiele uwagi poświęcamy temu, co znajduje się w składzie kosmetyków, jakie nakładamy na naszą skórę. W ostatnim czasie naturalne kosmetyki są coraz łatwiej dostępne, gdyż producenci wsłuchują się w oczekiwania konsumentów. O dobrodziejstwie tego, co dała natura, przekonywały nasze babki. Czy miały rację? Dlaczego warto zamienić kosmetyki z zawiłym składem przypominającym miksturę chemiczną na produkty naturalne?

 

Naturalne kontra syntetyczne kosmetyki

Badania firmy badawczej Euromonitor wskazują, że świadomość konsumentów odnośnie kosmetyków nakładanych na skórę rośnie, ale wciąż jedynie ok. 30% konsumentów na świecie oczekuje produkcji kosmetyków naturalnych. Należy sobie zdawać sprawę z faktu, iż organizm pochłania nie tylko to, co jemy i pijemy, ale także to, co nakładamy na skórę. Poprzez pory skórne do organizmu dostaje się aż 60% substancji z kosmetyków. Tą drogą również odżywiamy nasz organizm. Jeśli odżywiamy go źle, zaczyna funkcjonować nie tak, jak powinien. Żeby podkreślić naturalne piękno i zachować zdrową skórę, ważne jest, by unikać kosmetyków zawierających:

 

  • silikony i parafinę – substancje te pośrednio chronią naskórek przed utratą wody, jednak mają działanie komedogenne i powodują zapychanie gruczołów łojowych, a w konsekwencji zmiany trądzikowe i rozszerzenie porów;
  • SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) – substancje powierzchniowo czynne pochodzenia syntetycznego o silnie myjącym i spieniającym działaniu, uszkadzające naturalną barierę naskórka; syntetyczne emulgatory np. PEG (glikol polietylenowy) – te związki o wysokiej szkodliwości dla organizmu odpowiedzialne za alergie skórne, a nawet uszkadzanie genetycznej struktury komórek.
 

Zamiast silikonów i parafiny w składzie powinny pojawić się oleje roślinne i woski naturalnego pochodzenia. Łagodniejsze niż SLS czy SLES, ale równie skutecznie działanie mają surfaktanty niejonowe (np. sorbitol) oraz amfoteryczne środki powierzchniowo czynne (np. cocobetaine). Faktycznie sprawiają one, że kosmetyki naturalne nie pienią się tak, jak pozostałe, jednak zapewniają właściwości nawilżające. Zamiast PEG korzystniejsze dla organizmu działanie zapewnią lanolina czy lecytyna i są to często stosowane naturalne zamienniki dla substancji syntetycznych.

 

Dlaczego warto stosować naturalne kosmetyki?

Naturalna rewolucja kosmetyczna ma wiele pozytywnych aspektów. Pewne jest to, że kosmetyki naturalne są lepsze od kosmetyków konwencjonalnych.

Skład z wyższym stężeniem składników aktywnych

Naturalny skład to jedno, ale niezmiernie istotne jest stężenie substancji, które rzeczywiście zadziałają, poprawiając wygląd skóry. W syntetycznych produktach dużą część w składzie zajmuje baza składników działających pośrednio, w rezultacie chwilowo. W większości wpływają na konsystencję produktu, często powodując niepożądane działanie. Substancje aktywne w naturalnych produktach wnikają w głąb skóry i współgrają z zachodzącymi w niej naturalnymi procesami, przez co zapewniają efekty długotrwałe. Stosuje się tutaj zwykle różne naturalne oleje, ekstrakty i wyciągi roślinne.

 

Oszczędności finansowe

Z jednej strony kosmetyki o naturalnym składzie mogą być droższe od zwykłych drogeryjnych preparatów z syntetycznym składem. W tym przypadku warto zastanowić się, czy tańszy kosmetyk ma w składzie coś wartościowego. Niestety bywa, że chemiczne związki okazują się tańsze od naturalnych. Taniej maszynowo produkować substancje niż opłacać pracowników do zbioru tego, co dała natura. Naturalny kosmetyk nawet mimo wysokiej ceny obroni się większą wydajnością, a przede wszystkim właściwościami przekładającymi się na efekty działania warte wydanych pieniędzy. Z drugiej strony naturalne kosmetyki mogą być tańsze od konkurentów syntetycznych. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy za marką nie stoi szeroko zakrojona kampania marketingowa. Sięgając po drogeryjny kosmetyk, często płacimy za markę.

 

Mniejsze ryzyko alergii skórnych

Naturalny skład to mniejsze ryzyko alergii skórnych. Do produkcji naturalnych kosmetyków w trosce o naturalne piękno skóry wykorzystuje się łagodnie działające substancje. Nie oznacza to jednak, że ich działanie jest słabe. Substancje naturalne działają w ochronie naturalnej bariery naskórka.

Produkcja korzystna dla przyrody

Producenci naturalnych kosmetyków coraz częściej stosują zasady produkcji zgodne z poszanowaniem przyrody. Nie warto przykładać ręki do finansowania koncernów testujących swoje produkty na zwierzętach. W dużej mierze kosmetyki naturalne produkowane są z wykorzystaniem ekologicznych metod.

 

POBIERZ ZA DARMO

Dlaczego te muffiny mają zielony kolor? Sprawdź to teraz!

Ten JEDEN SKŁADNIK odmieni całkowicie Twoje desery! Jeśli chcesz zrobić furorę oryginalnym deserem, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Czy wiesz, że zielona herbata ma w swoim składzie silne składniki, które potrafią zlikwidować wolne rodniki?

Jeśli chcesz zlikwidować wolne rodniki PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO SZYBSZEGO STARZENIA SIĘ SKÓRY, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Dodaj komentarz

Close Menu
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com