fbpx
Filtry przeciwsłoneczne w kosmetykach, nie tylko na czas opalania, czyli o optymalnej ochronie skóry przed słońcem

Filtry przeciwsłoneczne w kosmetykach, nie tylko na czas opalania, czyli o optymalnej ochronie skóry przed słońcem

filtry przeciwsłoneczne właściwości oraz jak je wybrać. Ochrona przeciwsłoneczna

Filtry przeciwsłoneczne chronią nas przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. Czym tak naprawdę są promienie ultrafioletowe i dlaczego warto stosować filtry przez cały rok? Koniecznie przeczytaj!

 

 

Stosuj filtry przeciwsłoneczne na co dzień

Wyróżniamy trzy typy promieniowania ultrafioletowego. Promienie UVB są szczególnie groźne w okresie silnego nasłonecznienia, a więc latem w godzinach 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB wywołuje nie tylko opaleniznę. Nadmierna ekspozycja na ten typ promieniowania może zakończyć się poparzeniami słonecznymi, a także powstaniem zmian nowotworowych. W celu ochrony zdrowia zaleca się unikanie ekspozycji w godzinach mocnego nasłonecznienia. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, dlatego silne filtry przeciwsłoneczne o faktorze co najmniej 30 to podstawowa profilaktyka. Warto jednak wspomnieć, że oprócz promieniowania UVB na powierzchnię ziemi dociera także promieniowanie UVA. Promienie UVA są szczególnie groźne dla skóry, ponieważ przenikają przez naskórek 365 dni w roku. Ten typ promieniowania nie jest zatrzymywany przez warstwę ozonową, chmury ani szkło czy inne przezroczyste powłoki. UVA stanowi 95% promieniowania, na które narażony jest człowiek. Jakie są skutki nadmiernej ekspozycji na UVA?

 

Ochrona skóry przez promieniowaniem UVA i UVB

Ten typ promieniowania powoduje negatywne zmiany skórne, co udowodniono wynikami licznych badań. Promieniowanie UVA stosowane jest także w solariach. Negatywne skutki ekspozycji na to promieniowanie to:

  • zmarszczki, utrata elastyczności,
  • przebarwienia i plamy starcze,
  • uciążliwe zmiany alergiczne,
  • zmiany nowotworowe.
dlaczego filtry przeciwsłoneczne UV sa takie ważne dla ochrony przeciwsłonecznej

Dlatego ochrona skóry przed działaniem promieni ultrafioletowych powinna być priorytetem każdego dnia. Warto stosować filtry przeciwsłoneczne na co dzień. Informacja o zawartości filtrów UV w składzie widoczna jest w opisie każdego z kosmetyków. Trzeba koniecznie pamiętać o wyborze kosmetyków, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB! Dostępne są podkłady, fluidy i pudry z filtrami, pomadki do ust z filtrem UV, kremy do twarzy z filtrem. Podczas wyjazdów wakacyjnych, konieczne będą filtry przeciwsłoneczne na plażę, czyli te o wysokim faktorze ochrony. Niezwykle ważna jest ochrona przeciwsłoneczna wrażliwych miejsc, takich jak usta, pieprzyki, znamiona. Miejsca te warto zabezpieczyć blokerem, czyli kosmetykiem w filtrem co najmniej 50. Konieczna jest także szczególna ochrona wrażliwej skóry dzieci! Dlatego kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci są wyposażone w wysokie filtry.

 

Naturalne filtry UV w kosmetykach

W kosmetykach naturalnych stosuje się coraz częściej naturalne filtry przeciwsłoneczne, bezpieczne dla skóry. Są to na przykład filtry mineralne, takie jak dwutlenek tytanu. Właściwości ochronne wykazuje także ekstrakt z zielonej herbaty. Kosmetyki z zielonej herbaty wspomagają ochronę przeciwsłoneczną na co dzień. To delikatny filtr chroniący zarówno przed promieniowaniem UVB, jak też UVA. Ekstrakt wpływa pozytywnie także na syntezę melaniny, co ma kluczowe znaczenie. Oprócz tego Camellia Sinensis bogata jest w polifenole o działaniu antynowotworowym. Zawartość polifenoli w skoncentrowanym ekstrakcie z zielonej herbaty wynosi aż 95 %! Jest to jednocześnie silny eliksir przeciwstarzeniowy oraz źródło witamin i minerałów. Stosowanie kosmetyków z ekstraktem z zielonej herbaty polecane jest także w przypadku poparzeń słonecznych. Znane są również właściwości normalizujące i antybakteryjne zielonej herbaty. Oprócz tego, ekstrakt z tej rośliny stanowi cenny dodatek do naturalnych kremów przeciwsłonecznych.

 

Warto stosować kosmetyki z filtrami UVA i UVB przez cały rok. Świetnym uzupełnieniem ochrony przeciwsłonecznej są ekstrakty z zielonej herbaty. Kosmetyki z dodatkiem tego składnika znaleźć można w ofercie wiodących producentów. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry po jej ekspozycji na promienie słoneczne.

Kolejnym niezmiernie ważnym tematem ochrony przed słońcem jest ochrona oczu. Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, podobnie jak w filtrach do opalania należy zwrócić uwagę na informację ta temat odpowiednich filtrów. Nawet ciemne szkła mogą różnić się stopniem ochrony.

POBIERZ ZA DARMO

Dlaczego te muffiny mają zielony kolor? Sprawdź to teraz!

Ten JEDEN SKŁADNIK odmieni całkowicie Twoje desery! Jeśli chcesz zrobić furorę oryginalnym deserem, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Czy wiesz, że zielona herbata ma w swoim składzie silne składniki, które potrafią zlikwidować wolne rodniki?

Jeśli chcesz zlikwidować wolne rodniki PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO SZYBSZEGO STARZENIA SIĘ SKÓRY, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Dodaj komentarz

Close Menu
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com