fbpx
Czy zielona herbata pobudza?

Czy zielona herbata pobudza?

Zielona herbata miała swoje początki w Chinach, po czym jej popularność rozwinęła się na całą Azję Wschodnią. Dawniej używano jej jako tradycyjne lekarstwo na różne dolegliwości np. trawienne. Z biegiem lat odkrywano coraz to nowsze właściwości tej rośliny. Zauważono, że zawartość kofeiny w suchych liściach zielonej herbaty jest około dwukrotnie wyższa niż w suchych ziarnach kawy. Jednak należy pamiętać, iż zawartość kofeiny w przyrządzonym naparze zależy od sposobu zaparzania oraz ilości surowca użytego w porównaniu do objętości gorącej wody. Czy więc można uznać, iż zielona herbata pobudza?

Rodzaj zielonej herbaty a właściwości pobudzające

Wykazano, że pochodząca z Chin herbata może mieć znacznie wyższy poziom kofeiny aniżeli kawa. Mamy jeszcze japońską zieloną herbatę. Czy zielona herbata pobudza? Zależy to od jej rodzaju. Bancha, czyli japońska herbata codzienna nie zawiera dużych ilości kofeiny. Podobnie jest z odmianą o nazwie Kukicha, która również nie ma wysokiej zawartości kofeiny. Dzieje się tak, ponieważ przeważającym materiałem, z którego tworzony jest napar to łodyżki. A pobudzające właściwości mają substancje znajdujące się w liściach. Dlatego warto wybrać liściastą zielona herbatę albo zieloną herbatę matcha, mają silniejsze właściwości pobudzające.

NA Jakie 11 Śniadań Musisz Zwrócić Uwagę Aby Schudnąć i Mieć Więcej Energii Do Działania? ODBIERZ BEZPŁATNIE TUTAJ!

Zielona herbata pobudza czy uspokaja?

Otóż pożądany przez człowieka efekt uspokojenia lub pobudzenia zależy od czasu zaparzania liści. Kiedy zalejemy liście zielonej herbaty po raz pierwszy wodą i odczekamy dwie lub trzy minuty, uzyskamy napój działający pobudzająco. Jeżeli jednak liście zielonej herbaty zalejemy ponownie wodą lub po raz pierwszy i odstawimy od pięciu do dziesięciu minut, otrzymamy napar o działaniu relaksującym.

Dlaczego zielona herbata pobudza?

Dzieje się tak z powodu teiny – herbacianej odmiany kofeiny. Krótkie parzenie powoduje, że teina nie wiąże się z garbnikami, czyli substancjami, które na człowieka wpływają uspokajająco, zaś roślinożerców odstraszają przed zjedzeniem listków herbacianych. Sprawia to, że uzyskujemy pobudzający napój, który po wypiciu poprawia nam koncentrację oraz przywraca siły.

Dlaczego zielona herbata uspokaja?

Podczas procesu parzenia, który trwa dłużej w przypadku wersji relaksującej, do wody uwalniają się z liści substancje, które neutralizują działanie kofeiny. Zielona herbata zaparzana dłużej zmieni swój smak oraz pomoże się zrelaksować oraz wyciszyć.

Jak przygotować pobudzającą zieloną herbatę?

Aby zielona herbata uzyskała pobudzające właściwości należy zadbać o kilka istotnych czynników. Pierwszy z nich to:

– temperatura wody

W celu osiągnięcia pożądanego przez nas celu, należy przygotować wodę tak, aby jej temperatura wynosiła od 70 do 80 stopni Celsjusza. Powstały metody, które pozwalają na osiągnięcie docelowej temperatury.

Jedną z nich jest po prostu użycie odpowiedniego termometru.

Druga metoda opiera się na potwierdzonych obserwacjach, iż w pokojowej temperaturze wrzątek po 3-4 minutach uzyskuje temperaturę 90 stopni, a po 13-14 minutach spada ona do 75 stopni.

Trzecią wartą uwagi metodą jest metoda parzenia na dwa kubki. Wyposażyć się musimy w dwa naczynia oraz wrzątek, który w temperaturze bliskiej 96 stopni wlewamy do zimnego kubka. Zaczyna się on nagrzewać, a woda traci około 10 stopni Celsjusza. Wciąż jest jednak zbyt ciepła, aby móc zaparzyć zieloną herbatę, więc przelewamy ją do kolejnego kubka. Tak uzyskamy temperaturę wody, która mieści się w widełkach 70 – 80 stopni Celsjusza oraz nagrzany kubek, którego temperatura tak szybko nie spadnie. Należy już tylko przelać wodę z powrotem do gorącego kubka i zaparzyć w nim herbatę. Dzięki tej prostej metodzie herbata dobrze zaparzy się w wygrzanym kubku.

SPRAWDZ TUTAJ! Jak Na 20 Domowych Sposobów Wykorzystać Zieloną Herbatę Jako Kosmetyk?

– ilość suszu

Kolejną częścią uzyskania zielonej herbaty o pobudzających właściwościach jest dobranie odpowiedniej ilości suszu. Do czajnika należy nasypać od jednej do jednej i pół łyżeczki rozdrobnionych liści. Mocniejszą i bardziej pobudzającą herbatę uzyskamy poprzez dodanie większej ilości suszu a nie wydłużając czas parzenia. Przy parzeniu ważne jest używanie drobnego sitka lub zaparzacza, aby wyjąć susz po zaparzeniu.

– długość parzenia

Musi ono trwać od dwóch do trzech minut. Po tym czasie przelewamy zieloną herbatę do filiżanki. Ponadto, im dłużej parzymy zieloną herbatę tym staje się bardziej gorzka.

Dlatego dobrze jest zaparzać herbatę w dzbanku z zaparzaczem, który zyskał sobie uznanie koneserów ze względu na umożliwienie swobodnego przepływu wody pomiędzy liśćmi.

Jak przygotować uspokajającą zieloną herbatę?

Zieloną herbatę w wersji uspokajającej przygotowuje się podobnie do jej przeciwieństwa. Praktycznie każdy czynnik zostaje taki sam z wyjątkiem długości parzenia. Napar musi być pozostawiony od 5 do 10 minut, po czym dopiero przelany do filiżanki. Im dłużej parzona jest herbata, tym bardziej gorzki smak będzie miał napar. Warto o tym pamiętać, jeśli ktoś ma wrażliwe kubki smakowe.

Poprawnie przyrządzona zielona herbata potrafi postawić na nogi lepiej niż kubek porannej kawy. Warto mieć to na uwadze w momencie wybierania rano napoju.

Dodaj komentarz

Close Menu
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com