fbpx
Czy kremy przeciwzmarszczkowe rzeczywiście działają

Czy kremy przeciwzmarszczkowe rzeczywiście działają

uśmiechnięta piękna kobieta stosuje krem przeciwzmarszczkowy na noc

Chociaż chwila, w której zauważamy u siebie pierwsze zmarszczki, wydaje nam się często końcem młodości, ich powstawanie jest nieuniknionym procesem. Często rozpoczynającym się nawet przed dwudziestym rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że pozostajemy zupełnie bezsilne. Przemiany te możemy spowolnić, a jeśli już wystąpią – likwidować ich skutki za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Żeby zrozumieć jednak, na czym polega właściwe zapobieganie i niwelowanie skutków starzenia się skóry musimy wiedzieć, kiedy kremy przeciwzmarszczkowe działają, a kiedy należy sięgnąć po inne środki.

Czy kremy przeciwzmarszczkowe działają na istniejące już zmarszczki?

kobieta czyta skład kremu przeciwzmarszczkowego i zastanawia się jak działają kremy przeciwzmarszczkowe

Często sięgamy po tego rodzaju specyfiki w nadziei, że wypełnią nierówności na skórze, tym samym zapewniając nam upragnioną gładkość. Tymczasem jest to nierzadko spotykane, ale częściowo błędne założenie. By to wyjaśnić, musimy zatrzymać się na chwilę przy samym procesie powstawania zmarszczek. Wraz z wiekiem nasza skóra zaczyna tracić elastyczność, a to przez postępujący spadek produkcji włókien kolagenowych. Proces stopniowego osłabiania się syntezy tego białka rozpoczyna się około 26. roku życia, a do 70. przestajemy produkować go całkowicie. Kremy przeciwzmarszczkowe działają korzystnie na niewielkie nierówności, jeśli zawierają składniki takie jak: retinol, kwasy AHA i PHA, witaminę C i E, koenzym Q10, peptydy oraz kwas ślimaka w odpowiednio dużych stężeniach. 

Skład kremów przeciwzmarszczkowych

Retinol to pochodna witaminy A, pobudzająca syntezę kolagenu i zwiększająca grubość skóry. Efekty jego stosowania widoczne są już przy niewielkim stężeniu. Znana nam dobrze witamina C, którą zwykliśmy spożywać w stanach obniżonej odporności, wzmacnia naczynia krwionośne i wyrównuje koloryt skóry. Jej działanie widoczne jest tylko przy stężeniach większych niż 5%. Warto zadbać też o stosowanie jej wraz z witaminą E, ułatwiającą jej wchłanianie. Ważne jest również odpowiednie przechowywanie jej z dala od wysokich temperatur.

Kwasy AHA I PHA złuszczają martwy naskórek, wygładzając i nawilżając skórę. Ich działanie będzie tym silniejsze, im większa dawka zostanie użyta. Sięgajmy po nie jesienią i zimą, unikajmy stosowania w wakacje – zwiększają wrażliwość na promieniowanie słoneczne, powodując powstawanie plam i przebarwień w kontakcie ze słońcem. Peptydy to bioaktywne aminokwasy zwiększające elastyczność skóry, oprócz tego wpływają rozkurczowo na mięśnie twarzy zapobiegając powstawaniu nowych zmarszczek. Popularny koenzym Q10 to względnie nowo zbadana substancja, której przypisuje się działanie uelastyczniające i wypełniające niedoskonałości. Kwas ślimaka – szczególnie w dużych stężeniach – dzięki zawartości alantoiny i kwasu glikolowego pobudza regenerację naskórka, złuszcza i nawilża skórę.

Działanie wszystkich tych substancji zostało udowodnione naukowo na przestrzeni lat. Ich stosowanie może przynieść zauważalne gołym okiem korzyści, ale nie cofnie ani nie zatrzyma czasu. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie pokonać zmarszczek, być może warto się z nimi zaprzyjaźnić – są przecież wynikiem zupełnie naturalnego procesu dotykającego każdą z nas.

Czy kremy przeciwzmarszczkowe działają profilaktycznie?

kobieta nakłada krem przeciwzmarszczkowy pod oczy

Wśród wymienionych wcześniej substancji nie znalazł się kolagen, choć mogłoby się wydawać, że jest on panaceum na istniejące już zmarszczki. Nic bardziej mylnego; cząsteczki kolagenu przyjmowanego w postaci kremu są zbyt duże, by mogły przeniknąć warstwy skóry i wypełnić niedoskonałości. Znakomicie jednak zapobiegają nadmiernej utracie wody, dzięki czemu pozostawiają skórę nawilżoną. W podobny sposób działa kwas hialuronowy, równie często pojawiający się w składach kosmetyków do pielęgnacji skóry dojrzałej. I chociaż obie te substancje nie spłycą istniejących zmarszczek, świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie działań zapobiegających powstawaniu nierówności.

Co jeszcze pomoże nam uniknąć przedwczesnego starzenia się skóry? Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu, które pozwala na prawidłową produkcję kwasu hialuronowego i kolagenu, a tym samym zapewnia odpowiednią elastyczność tkanek. Nie zapominajmy przy tym o nawilżeniu od zewnątrz – wspomniane wcześniej kremy przeciwzmarszczkowe działają jak bariera dla wody zawartej w komórkach – warto zacząć stosować je już po 25. roku życia.

Czy istnieje eliksir młodego wyglądu?

Sięgajmy po produkty zawierające znaczne ilości antyoksydantów – naszym sprzymierzeńcem będzie zielona herbata przyjmowana zarówno w postaci napoju, jak i jako składnik kremów; dzięki zawartym w sobie polifenolom spowalnia procesy starzenia i niweluje negatywne skutki nadmiernego opalania. Zaprzyjaźnijmy się z dobrymi jakościowo produktami przeciwsłonecznymi – promieniowanie UV rozkłada kolagen w skórze powodując jej przyspieszone starzenie.

POBIERZ ZA DARMO

Dlaczego te muffiny mają zielony kolor? Sprawdź to teraz!

Ten JEDEN SKŁADNIK odmieni całkowicie Twoje desery! Jeśli chcesz zrobić furorę oryginalnym deserem, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Czy wiesz, że zielona herbata ma w swoim składzie silne składniki, które potrafią zlikwidować wolne rodniki?

Jeśli chcesz zlikwidować wolne rodniki PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO SZYBSZEGO STARZENIA SIĘ SKÓRY, to KLIKNIJ W OBRAZEK!

Dodaj komentarz

Close Menu
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com